W ramach VII Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje
17 listopada, godz. 10:00 ,
Warszawska Szkoła Fotografii, ul. Łazienkowska 14
Chcesz się dowiedzieć, gdzie w stolicy są budynki przełomu lat 70. i 80.? Jakie piętno pozostawił ten okres w architekturze i designie Warszawy? Chcesz sobie przypomnieć technikę fotografowania z funkcją natychmiastowego wywoływania zdjęć typu Polaroid. Zgłoś się na warsztaty fotograficzne „POL/AND/ROID”, organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Warszawską Szkołę Fotografii. Zdjęcia Warszawy wykonane przez uczestników będzie można zobaczyć na wystawie w Galeri MiTo art café books od 18 listopada.
Dawna technologia aparatów Polaroid, pozwalająca na natychmiastowe wywołanie zdjęcia, pozostawiła niezatarty ślad w kulturze lat 80. Warsztaty fotograficzne to jedyna okazja zmierzenia się z tą nieistniejącą już techniką. Za pomocą współczesnych technik natychmiastowych spróbujemy nawiązać do Polaroidu i utrwalić pozostałe jeszcze w Warszawie charakterystyczne dla niej miejsca i detale z lat 80. Zajęcia nie tylko wyjaśnią fenomen Polaroidu oraz przybliżą jego historię, ale również umożliwią sfotografowanie Warszawy sprzed 30 lat. W ramach warsztatów fotograficznych uczestnicy będą musieli samodzielnie znaleźć ślady lat 80. w swoim mieście i uwiecznić je na magicznej „kliszy”.
Warsztaty rozpoczną się o godz. 10.00, a od 11.30 do 15.00 uczestnicy będą poszukiwać Warszawy przełomu lat 70. i 80. W godz.15.30 – 17.00 wspólnie z prowadzącymi zostaną omówione wyniki warsztatów. Wstęp po rejestracji na stronie: www.1944.pl/rejestracja .
17 listopada, godz. 10:00, Warszawska Szkoła Fotografii, ul. Łazienkowska 14, www.wsfoto.art.pl
:: Warsztaty prowadzą:
Małgorzata Mikołajczyk – wieloletni wykładowca WSFoto (zawodowy fotograf), uzyskała dyplom magistra fizyki doświadczalnej na Uniwersytecie Łódzkim, skończyła Studia Podyplomowe z Fotografii I Informacji Obrazowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studia Podyplomowe z Pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1988-1992 nauczycielka fotografii w Pałacu Młodzieży, w 1994 r. odbyła warsztaty z fotografii dokumentalnej u Mary Ellen Mark w Goeteborgu, w latach 1991-1994 zajmowała się głównie dziennikarstwem, pisała do Foto-Kuriera i FOTO. Od 1995 r. wolny strzelec w fotografii prasowej.
Anna Mirgos – absolwentka i wieloletni wykładowca WSFoto, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu – magisterium w zakresie fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Z WSFoto związana od 2001 roku. Interesuje się również filmem i muzyką klasyczną.
Otwarcie wystawy zdjęć wykonanych techniką natychmiastowego wywołania odbędzie się 18 listopada, o godz. 14.00 w Galeria MiTo art café books, ul. Waryńskiego 28. Wystawa trwa do 2 grudnia.
Organizatorzy: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Warszawska Szkoła Fotografii
Mecenas projektu: PZU
Partner : Galeria MiTo art café books